How annoying is it when you go to the supermarket and can’t compare ‘like for like’ because of the way food is packaged? I wanted to buy tomatoes, I was in a hurry and I just wanted value for money. So I picked up a pack of 6 tomatoes, which cost 95p. Then I saw the loose tomatoes, which were being sold at £1.75 per kilo.  How do I know which one is better value without calculating how many tomatoes you get in a kilo, or working out how much 6 loose tomatoes would cost me? It’s the same with apples.

But hats off to the supermarkets for having offers on fruit and veg almost every week.